
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.8 mm |
| Width | 9.58 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 8.001 mm |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Non-Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 4.2 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Wire/Cable Gauge | 18 AWG |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Straight |
| Contact Current Rating | 4.5 A |
| Housing Color | Natural, White |
| Plating | Tin |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Tail Length | 3.3782 mm |
| Plating Thickness | 2.03 µm |
| Sealable | No |
| Mating Retention | With |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mount Alignment | Without |
Stock: 1497
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28811
Ext.Price$0.28811
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28811 | $0.28811 |
| 10 | $0.23938 | $2.39380 |
| 25 | $0.22676 | $5.66900 |
| 50 | $0.21480 | $10.74000 |
| 100 | $0.20347 | $20.34700 |
| 300 | $0.18948 | $56.84400 |
| 500 | $0.17645 | $88.22500 |
| 1000 | $0.16432 | $164.32000 |
| 3000 | $0.15303 | $459.09000 |
